O projekcie

National Erasmus Games -projekt ten realizowany jest od 2009 roku, wcześniej jednak używana była nazwa ESNOLYMPICS. Od tego roku zmieniliśmy nazwę, by bardziej nawiązywała do Programu Erasmus+ oraz była ujednolicona z nazwą międzynarodowych rozgrywek International Erasmus Games. National Erasmus Games odbywają się na trzech poziomach. Lokalnym, gdzie każda sekcja przygotowuje swoje drużyny i wybiera najlepszą, którą zgłasza do następnego poziomu. Regionalnym, gdzie drużyny ze wszystkich sekcji ESN z danego miasta , bądź regionu rywalizują ze sobą o wygraną. Ogólnopolskim, gdzie wygrane drużyny z 12 regionów spotykają się u gospodarza, by wybrać najlepszych.

Tegoroczne rozgrywki odbyły się na SGGW w Warszawie w dniach 13-15.04.2018

  • Futsal
  • Siatkówka
  • Koszykówka
 

Historia projektu

Pierwsze międzyuczelniane zawody sportowe ESNOLYMPICS odbyły się w 2009 roku w Warszawie i były związane z obchodami XX-lecia Erasmus Student Network. Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem i już w maju 2011 roku o puchar finałowy walczyły drużyny składające się z przedstawicieli 11 miast polski. W 2012 roku gospodarzem była Akademia Obrony Narodowej ESN AON i zgromadziła 143 zawodników z 10 miast w Polsce, oraz gości z Litwy i Portugalii. W 2015 ESNOLYMPICS został również wyróżniony w konkursie PZU na Najlepszy Projekt Studencki. Początkowe edycje obejmowały takie dyscypliny jak:

  • Pływanie
  • Marszobieg (z elementami wiedzy o Unii Europejskiej i Stowarzyszeniu ESN Polska)
  • Biegi sprawnościowe

Jak wyglądały początki i skąd wziął się pomysł na projekt?

Fragment wywiadu z Karolem Ślusarskim ESN PW, pomysłodawcą i koordynatorem pierwszych edycji ESNOLYMPICS.

„ESN nie miał dużego sportowego eventu w Polsce czy Europie. Każda sekcja miała jakieś swoje lokalne rozgrywki (mniejsze lub większe), ale nie było to na skalę ogólnopolską. Dodatkowo na jesieni 2009 Marek Kowalski zorganizował pierwsze zawody sportowe w Warszawie z okazji XX lecia ESNu. Kolejne zawody sportowe z udziałem sekcji warszawskich odbyły się na jesieni 2010 jako jeden z projektów programu SocialErasmus, którego byłem ówczesnym koordynatorem. Dochód z wpisowego został przeznaczony na Domy Dziecka, a zawodnicy uczestniczyli w 5 dyscyplinach.

Sukces zawodów w Warszawie + współpraca sekcji warszawskich + brak ogólnopolskiego eventu sportowego + brak national eventu + smykałka Karola do sportu + możliwość usprawnienia/poprawienia/zorganizowania lepszych zawodów sportowych = ESNOLYMPICS w wymiarze krajowym po raz pierwszy w 2011.”